Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options
hands-mechanic-using-diagnostic-tool_1170-1188

آیا با نکات کلیدی نگه‌ داری بهینه باتری ماشین آشنا هستید؟ چگونه می‌ توان استفاده بهینه از باتری خودرو داشت؟ مراقبت کردن از باتری خودرو و افزایش دادن عمر مفید آن همواره یکی از دغدغه‌ های بسیار مهم رانندگان محسوب می‌ شود، به طوری که راه‌ های مختلفی را برای استفاده بهینه از آن به کار می‌ گیرند، چون موضوع مهم این است که باتری جزو قطعات بسیار مهم خودروها جهت به حرکت درآوردن آن می باشد، بنابراین لازم است که با این نکات و موارد مهم آشنایی داشته باشید. در این مقاله چند نکته کلیدی در خصوص نگهداری بهینه باتری ماشین را بررسی می‌ کنیم.

خدمات مشهد باطری: خرید باطری در مشهد

۱۲ نکته کلیدی برای نگه داری بهینه باتری 

گفتیم که باتری خودرو از قطعات بسیار مهم آن محسوب می‌ شود که نگه داری بهینه و افزایش دادن طول عمر مفید آن اهمیت بسزایی دارد، از جمله مهم‌ ترین این نکات موارد زیر هستند:

1.    بررسی کردن وضعیت شارژ باتری

اولین و اصلی‌ ترین نکته جهت بهینه کردن باتری خودرو سرویس و بررسی به موقع آن است که موجب بالا بردن عمر مفید آن می‌ شود. یکی از این موارد نیز بررسی کردن وضعیت شارژ باتری می‌ باشد. بیشتر باتری‌ ها در بالای محفظه خود یک نشانگر وضعیت شارژ دارند که به شما نشان می‌ دهد باتری در چه وضعیتی می‌ باشد. با این حال جهت اطمینان بیشتر یک راه دیگر برای بررسی وجود دارد و آن هم این است که بتوانید از یک ولت متر جهت تعیین کردن ولتاژ تثبیت شده استفاده کنید.

2.    تمیز کردن باتری

دومین نکته در خصوص بهینه کردن مصرف باتری این است که قسمت بالای آن همیشه عاری از هر گونه آلودگی بوده و کاملاً خشک و تمیز باشد، چون آلودگی این قسمت موجب تخلیه شارژ باتری خواهد شد.

3.    پیشگیری از نشت اسید

اگر باتری شما اسید نشت می‌ کند، سعی کنید با برخی مواد قلیایی مانند خاکستر سودا محل نشتی را بپوشانید و مواد نشت شده را به عنوان زباله شیمیایی و کاملاً مطابق با نیاز محلی دفع کنید.

4.    بررسی اتصالات باتری

باتری با یک سری اتصالات و بست‌ ها به خودرو متصل می‌ شود، از طرف قسمت‌ های مختلف آن نیز با استفاده از گیره‌ ها، پیچ‌ ها، پایانه‌ ها و کابل‌ ها به یک دیگر متصل شده‌ اند که بهتر است هر چند وقت یکبار آنها را از نظر شل شدن، آسیب دیدگی یا هر گونه شکستگی بررسی کنید، چون این اتصالات نیز مانند قسمت روی باتری حتماً باید تمیز و عاری از هر گونه خوردگی باشند.

5.    پوشش دادن اتصالات با گریس

برای محافظت هر چه بهتر در قسمت اتصالات بهتر است که یک روکش نازک از گریس برای آن به وجود بیاورید که دارای دمای بالایی است. به این ترتیب روی اتصالات و پایانه‌ ها پوشیده شده و از آسیب دیدگی بیش تر آنها جلوگیری می‌ شود.

6.    بررسی سطح مایع الکترولیت

یکی دیگر از موارد بسیار مهم جهت استفاده بهینه از باتری خودرو و افزایش دادن عمر مفید آن بررسی کردن سطح مایع الکترولیت می‌ باشد. اگر باتری شما از نوع غیر اسیدی است، باید این موضوع را به خوبی بررسی کنید که آیا الکترولیت‌ های آن جهت پوشش دادن صفحات باتری کافی هستند یا خیر. اما در صورت نیاز به شارژ نباید آن را بیش از حد معمول پر کنید، چون در صورت فول شارژ کردن باتری امکان افزایش یافتن سطح مایع و سرریز شدن آن وجود دارد. در صورت نیاز به آب نیز حتماً از آب غیر معدنی یا آب مقطر استفاده کنید و هرگز باتری را از اسید فسفوریک پر نکنید.

7.    بررسی جعبه بطری

هر چند وقت یک بار جعبه باتری را جهت اطمینان از هر گونه تاب برداشتن یا آسیب فیزیکی بررسی کنید، این موضوع به شما نشان خواهد داد که باتری بیش از حد شارژ یا گرم نشده باشد.

8.    ذخیره سازی باتری فصلی

برخی از باتری‌ ها دارای کاربردهای فصلی هستند و به مدت طولانی ذخیره می‌ شوند، اگر هدف شما ذخیره سازی باتری است، پیش از این کار باتری را به طور کامل شارژ کنید و وضعیت ولتاژ یا شارژ را نیز به طور مرتب مورد بررسی قرار دهید.

9.    بررسی کردن نشانگر وضعیت شارژ

وقتی باتری را سرویس می‌ کنید، نشانگر وضعیت شارژ آن را نیز با دقت بررسی کنید، این موضوع به شما کمک خواهد کرد از وضعیت شارژ آن مطلع بوده و در صورت نیاز باتری به شارژ، این کار انجام دهید.

10. جدا کردن باتری در صورت عدم استفاده از خودرو

اگر به مدت طولانی از خودروی خود استفاده نمی‌ کنید حتماً باتری را از آن جدا کنید. در فصل‌ های سرد سال سعی کنید، ماشین تان را در یک جای مناسب و گرم قرار دهید و از یخ زدگی باتری پیشگیری کنید، چون این موضوع موجب آسیب دیدن باتری می‌ شود.

خدمات مشهد باطری :باتری سیار در مشهد

11.     پیشگیری از فول شارژ شدن باتری

اگر باتری شما نیاز به شارژ کردن داشت، سعی کنید آن را به حد معمول و قابل قبولی شارژ کنید و از فول شارژ شدن آن خودداری کنید، چون در این حالت باتری آسیب می‌ بیند. در صورت نیاز به شارژ کردن حتماً این کار را با آمپر پایین انجام دهید، چون آمپر بالا موجب از بین رفتن باتری خواهد شد.

12.  پیشگیری از جابجایی باتری

سعی کنید بی‌ دلیل باتری را جابجا نکنید، چون جابجا کردن بی دلیل و بیش از حد آن به ویژه در مواقعی که به طور مکرر از خودرو استفاده می‌ کنید، عمر باتری را کاهش می‌ دهد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله برخی از نکات کلیدی در خصوص استفاده بهینه از باتری خودرو را بررسی کردیم. توجه به این نکات موجب افزایش یافتن عمر باتری شده و شما می‌ توانید طولانی مدت از آن استفاده کنید. در سایت مشهد باتری بیش تر با نکات مهم و کلیدی بهینه‌ سازی باتری خودرو آشنا شوید.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *