Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options
Observe-safety-tips-when-replacing-the-car-battery

آیا با تعویض باتری ماشین آشنا هستید؟ آیا می‌ دانید هنگام تعویض کردن باتری ماشین چه نکاتی ایمنی باید رعایت شود؟ باتری از جمله مهم‌ ترین قطعات خودروها می‌ باشد که تامین انرژی بخش‌ های مختلف خودرو به آن بستگی دارد. این قطعه مدتی پس از استفاده کارایی خودش را از دست می‌ دهد و نیاز به تعویض پیدا می‌ کند که البته با توجه به نوع باتری، نوع خودرو، نحوه نگهداری کردن از خودرو و قطعات مختلف، زمان تعویض کردن آن نیز متفاوت است، اما هر چقدر در نگهداری و حفاظت باتری کوشا باشیم، باز هم پس از پایان یافتن عمر مفید آن حتماً باید آن را تعویض کنیم. این کار بسیار آسان است و با کمی دقت و مهارت می‌ توانید باتری را تعویض کنید. در این مقاله نحوه تعویض کردن باتری به همراه نکات ایمنی آن را بررسی می‌ کنیم.

 خدمات مشهد باطری: امداد باطری  سیار در مشهد

معتبر ترین سایت خرید باتری در مشهد

تعویض باتری ماشین از صفر تا ۱۰۰ به همراه نکات ایمنی

برای تعویض کردن باتری ماشین مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

·        ابزار مورد نیاز

برای این که بتوانید تعویض باتری را انجام دهید، به ابزارهایی نیاز دارید که عبارتند از:

  1. گریس قطب و محافظ
  2. محافظ پایانه باتری
  3. بند حمل باتری
  4. آچار‌های ۷، ۱۰ و ۱۳ میلی متری
  5. ابزارهای ایمنی مانند دستکش و عینک ایمنی
  6. ابزارهای تمیزکاری مانند دستمال و برس فلزی

·        رعایت نکات ایمنی

پیش از هر کاری خودرو را در یک محل امن قرار دهید، چون ایمنی خودتان در هنگام انجام کار اهمیت زیادی دارد، پس پیش از شروع کار سعی کنید در یک محل آرام و به دور از ترافیک خودرو را نگه دارید که در معرض گرمای شدید یا ریزش باران نیز نباشد. دقت کنید حتماً اتومبیل خاموش بوده و ترمز دستی آن را کشیده باشید.

پیش از آن که در کاپوت را باز کنید، حتماً دستکش ایمنی بپوشید چون مایع داخل باتری محلول اسید سولفوریک می‌ باشد که خورندگی بسیار بالایی دارد و در صورتی که با دست شما برخورد کند، آسیب جدی به آن وارد خواهد کرد. پس تاکید می‌ کنیم که حتماً عینک ایمنی و دستکش عایق کاری را استفاده کنید. نکته دیگر در هنگام تعویض کردن باتری برق گرفتگی می‌ باشد. برای پیشگیری از بروز چنین خطری وسایل فلزی مانند انگشتر، ساعت و یا دیگر جواهرات را از خودتان جدا کنید.

·        نحوه باز کردن باتری

باتری خودرو در قسمت زیر کاپوت قرار می‌ گیرد، اما در برخی از خودروها باتری در صندوق عقب و در قسمت زیر تخته کف تعبیه شده است که به آسانی می‌ توانید آن را پیدا کنید.

تمامی باتری‌ ها دو قطب منفی و مثبت دارند که به هر دو قطب‌ ها کابل متصل است. قطب مثبت کابل قرمز و یا درپوش پلاستیکی به رنگ قرمز دارد، گاهی نیز بر روی آن علامت مثبت هک شده است. دقت کنید باز کردن باتری حتماً باید از قطب منفی آن شروع شود، چون در غیر این صورت اتصالات آن ایجاد مشکل خواهند کرد. با استفاده از آچار گیره یا مهره‌ ای که موجب اتصال کابل به قطب منفی شده است آن را شل کنید، سپس آن را از قسمت قطب منفی جدا کنید. حال باید به سراغ قطب مثبت بروید که دقیقاً باید مطابق با مراحل قطب منفی روند کار را تکرار کنید.

در حین باز کردن دقت کنید که دو کابل منفی و مثبت هیچ گونه برخوردی با یک دیگر نداشته باشند، علاوه بر آن که از برخورد کردن آچار و یا دیگر وسایل فلزی به قطب‌ های مثبت و منفی نیز پیشگیری کنید. هم چنین آچار نباید به هیچ وجه به قسمت بدنه فلزی و قطب مثبت یا گلگیر خودرو به طور هم زمان برخورد کند.

·        جدا کردن باتری کهنه

در این مرحله ابتدا باید کلیه اتصالات و جای اتصال بست ها در باتری را باز کرده و باتری را از خودرو جدا کنید. این بست‌ ها گاهی مواقع بر روی باتری به صورت کمربندی بسته می‌ شوند، در چنین مواقعی توجه داشته باشید که به طور کامل مهره‌ ها باز شوند تا بتوانید بست‌ ها را به آسانی جدا کنید. بست‌ هایی که در قسمت زیر باتری نیز قرار گرفته‌ اند را با آچار مناسب باز کنید. پس از آن که کلیه اتصالات باز شد، حال با احتیاط باتری را از جای خود بردارید. باتری برخلاف آن چه که به نظر می‌ آید، وزن بالایی دارد، به همین دلیل است که باید با احتیاط آن را جابجا کنید.

حال که باطری را برداشتید باید محل گره گیره‌ ها و بست‌ های باتری قبلی را کاملاً تمیز کنید، چون در اطراف آن آثار خوردگی و رسوب دیده می‌ شود، این آلودگی‌ ها و رسوبات ممکن است پس از جایگزینی باژری جدید در اتصال آن اختلال ایجاد کنند. برای پاک کردن محل می‌ توانید از یک برس یا فورچه سیمی که به مقداری محلول آب و جوش شیرین آغشته شده است، استفاده کنید. در نهایت نیز با یک پارچه تمیز محل را خشک کنید.

·        نصب کردن باتری جدید

آخرین مرحله در تعویض باتری ماشین نصب کردن باتری جدید می‌ باشد که باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

ابتدا باتری را در جای باتری قبلی قرار داده و بست‌ ها و نگهدارنده‌ های آن را محکم ببندید.

وضعیت باتری را با دقت چک کنید که قطب مثبت آن با محل ترمینال مثبت یکی باشد.

درپوش‌ های پلاستیکی که بر روی درب باتری قرار گرفته‌ اند را بردارید و بر روی آن واشر ضد خوردگی نصب کنید.

پیش از آن که قطب مثبت را به ترمینال باتری متصل کنید، مقداری گریس بر روی پایانه‌ ها و پایه‌ های باتری بمالید.

باتری را به طور محکم به خودرو متصل کنید.

در مرحله بعدی عمل قطب‌ ها را بر خلاف مرحله باز کردن انجام دهید، یعنی ابتدا قطب‌ های مثبت را بسته و سپس قطب‌ های منفی باتری را متصل کنید.

باتری را چند بار تکان دهید تا مطمئن شوید به درستی اتصال پیدا کرده است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی ۴ روش برای شارژ باتری ماشین

نتیجه‌ گیری

در این مقاله نحوه تعویض کردن باتری ماشین از صفر تا ۱۰۰ را به همراه نکات ایمنی بررسی کردیم. تعویض کردن باتری ماشین فرایند بسیار ساده‌ ای است و تنها نیاز به کمی دقت و حوصله دارد. در سایت مشهد باتری بیش تر با نکات مرتبط با تعویض باتری ماشین آشنا شوید.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *