Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options
مقایسه-باتریهای-سرب-اسیدی-و-لیتیومی

باتری‌ های اسیدی و لیتیومی چه تفاوت‌ هایی با یک دیگر دارند؟ شما کدام یک از این دو باتری را برای خودرو خود ترجیح می‌دهید؟ در باتری‌های اسیدی برخلاف باتری‌های لتیوم هیچگونه قطعات الکترونیکی درونی وجود ندارد، بنابراین این باتری‌ها می‌توانند به خوبی تخلیه شارژ، دما و جریان الکتریکی بالا را تحمل کنند، اما باتری لیتیومی کاملاً متفاوت با آن است و قطعات الکترونیک درونی آنها گاهی تحت شرایط سخت خودرو را خاموش می‌کند و احتمال دارد راننده را دچار مشکل کند. در واقع می‌توان گفت که هر دو نوع باتری دارای مزایا و معایب هستند که بهتر است پیش از انتخاب هر نوع به آنها توجه داشته باشید. در این مقاله تفاوت بین باتری اسیدی و لیتیومی را بررسی می‌ کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه باطری اسیدی و اتمی

تفاوت بین باتری های اسیدی و لیتیومی، کدام یک برای خودرو بهتر است؟

باتری اسیدی جزو قدیمی‌ترین نوع باتری‌ها می‌باشد که قابل شارژ است و نوعی باتری مقرون به صرفه، مقاوم و سخت محسوب می‌شود که هنوز هم افراد زیادی ترجیح می‌دهند از این نوع باتری در خودرو خود استفاده کنند. باتری لیتیومی نیز نوع جدیدی از باتری‌های خودرو محسوب می‌شود که قیمت بالاتری دارد، اما نحوه نگهداری آن آسان است. این دو نوع باتری شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در این قسمت چند نمونه از تفاوت‌های اصلی آنها را بازگو می‌کنیم:

 خدمات مشهد باطری: امداد باطری سیار در مشهد

تفاوت بین باتری های اسیدی و لیتیومی: کدام یک برای خودرو شما بهتر است؟

 مشهد باطری :خرید باطری مشهد 

 ترکیبات شیمیایی

اولین و مهم‌ترین تفاوت بین باتری اسیدی و لیتیومی در ترکیب شیمیایی آنها می‌باشد. در باتری اسیدی اکسید آند و سرب کاتد است و از ماده شیمیایی اسید سولفوریک به عنوان الکترولیت آن استفاده می‌کنند. اما در انواع باتری‌های لیتیومی گرافیک آند و لیتیوم کاتد است، نمک نیز به عنوان گرافیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 شارژ و تخلیه انرژی

در باتری‌های لیتیومی شارژ آن و روند راندمان تبدیل شدن انرژی اولیه می‌تواند حتی از ۹۷ درصد نیز بیشتر باشد، اما در باتری‌های اسیدی بازده تبدیل شدن انرژی تخلیه معمولاً حدود ۸۰ درصد است.

میزان سمی بودن

میزان سمی بودن باتری‌های لیتیومی کم، اما باتری‌های اسیدی بسیار زیاد است، بنابراین نه تنها در حین تولید بلکه در هنگام شارژ آن و یا تعویض کردن آن باید با دقت این کار را انجام دهید و حتماً موقع استفاده دستکش داشته باشید تا سرب موجود در داخل باتری اسیدی با دست شما برخورد نکند.

تفاوت در قیمت

باتری‌های لیتیومی مدار محافظ برای نظارت کردن بر جریان و ولتاژ دارند، به همین دلیل است که قیمت آنها از باتری‌های اسیدی گران‌تر می‌باشد.

تفاوت وزنی

در داخل باتری‌های اسیدی از صفحات سربی استفاده شده است، بنابراین وزن آنها بیشتر از وزن باتری‌های لیتیومی است.

تفاوت بین باتری های اسیدی و لیتیومی
 

 اثرات زیست محیطی

باتری‌های اسیدی ۶ الی ۱۸ درصد سرب دارند، می دانیم که سرب یک فلز بسیار سمی و سنگین است، بنابراین برای دفع کردن آن باتری نیاز به نگهداری و دقت بیشتری دارد. اما لیتیوم ماده بی‌خطر می‌باشد و خطرات زیست محیطی کمتری دارد. که این موضوع مورد توجه بسیاری از طرفداران محیط زیست واقع شده است.

این موضوع حتی در هنگام تولید کردن دو نوع باتری نیز اهمیت دارد، چون باتری‌های لیتیومی در هنگام تولید آلودگی کمی ایجاد می‌کنند، اما باتری‌های اسیدی اگر مورد بازیافت قرار نگیرند، سرب موجود در آنها یک خطر جدی و مهم برای محیط زیست محسوب می‌شود.

تفاوت در برچسب گذاری

نحوه برچسب گذاری در دو نوع باتری اسید و لیتیومی نیز با یکدیگر متفاوت است، برچسبی که بر روی باتری‌های سربی قرار دارد، دارای علامت pd می‌باشد، اما باتری‌های لتیومی دارای برچسبی مخصوص خود هستند که با نماد Li نشان داده می‌ شود.

مدت زمان شارژ

قطعاً باتری‌های لیتیومی چون جدیدتر هستند و در ساخت آنها از تکنولوژی روز استفاده شده است، سریع‌تر از باتری‌های اسیدی شارژ خواهند شد.

تفاوت در پایداری شیمیایی

شاید بتوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت بین دو نوع باتری سربی و لیتیومی را تفاوت در ترکیبات شیمیایی آنها دانست. انواع باتری‌های اسیدی مقاومت شیمیایی پایداری دارند. رقیق شده‌ای که در داخل آن به کار رفته است، ممکن است موجب سوزش پوست در صورت برخورد مستقیم شود. یا مثلاً برخی از گازهای فرار مانند هیدروژن که در نحوه روند تولید این باتری‌ها استفاده شده است، ممکن است در حین شارژ کردن باتری فرار کنند.

باتری‌های لیتیومی که به صورت کوالت اسید هستند اگر بیش از حد معمول خود پر شوند، آتش می‌گیرند. البته در حال حاضر دانشمندان برخی از باتری‌های لتیومی را با استفاده از فناوری روز تولید کردند که بی خطر هستند و حاوی یون فسفات می‌باشند، گر چه این حجم از توسعه پاسخگوی مصرف جهان نیست و همچنان دو نوع باتری ذکر شده در بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه‌ های تعمیر و نگهداری

هزینه‌های تعمیر و نگهداری در باتری‌های اسیدی پیچیده و بالا است. باتری‌های لیتیومی چنین مشکلی ندارند و هزینه تعمیر و نگهداری آنها بسیار پایین‌تر است.

جدول مقایسه باتری لیتیومی و باتری  اسیدی

باتری لیتیومی
باتری های سرب اسید
عمر چرخه 1200 تا 2000 باز 500 تا 900 بار
انرژی خاص شروع 40W · H / kg 150W · H / kg
مدت زمان شارژ 2 ~ 4h – شارژ سریع 3 ~ 6h شارژ آهسته در 8h یا بیشتر
شارژ و تخلیه انرژی بهره وری شارژ باتری لیتیوم یون و راندمان تبدیل انرژی تخلیه می تواند بیش از 97٪ شارژ باتری اسید سرب و بازده تبدیل انرژی تخلیه حدود 80٪ است
قیمت بالا پایین
حجم و فضای اشغالی حجم باتری لیتیوم یون کوچک 2/3 بزرگ
وزن وزن کمتر 1/3 ~ 1/4 وزن سنگین باتری های اسید سرب
آلودگی ایجاد آلودگی هنگام تولید اگر بازیافت نشود وجود سرب باعث آلودگی محیط زیست می شود
هزینه تعمیر و نگهداری پیچیده، هزینه های تعمیر و نگهداری بالا هزینه های نگهداری ساده و کم هزینه
منبع تغذیه بع تغذیه مدار باز فراهم می شود کوچک است، سری بیشتر منبع تغذیه مدار باز است بزرگ است
تحمل شارژ بیش از اندازه  بالا کم
میزان سمی بودن کم خیلی زیاد
مقاومت اخلی کم  زیاد

نتیجه‌ گیری

در این مقاله تفاوت بین باتری لیتیومی و اسیدی را بررسی کردیم. با مرور کردن تفاوت‌ های بین دو نوع باتری که در بالا ذکر شد، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام نوع را برای اتومبیل خود انتخاب کنید. در سایت مشهد باتری بیشتر با تفاوت این دو نوع باتری آشنا شوید.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *